EMLÉKEZTETŐ

 

a 2009. november 20-án, a Közép-magyarországi Regionális Egészségbiztosítási Pénztár (1139 Bp., Teve u. 1/a-c.) VII. emeleti előadótermében megtartott MÉBOT értekezletről

/Összeállította: Dr. Országh Attila és Dr. Kátayné/

 

 

Jelen vannak:

ˇ        A Közép-magyarországi Regionális Egészségbiztosítási Pénztár képviselői

ˇ        Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár képviselője

ˇ        Egészségügyi Minisztérium képviselője

ˇ        Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat KMRI képviselője

ˇ        Magyar Ápolási és Hospice Egyesület képviselője

ˇ        Országos Rehabilitációs és Szociális Szakértői Intézet képviselője

ˇ        Groupama Garancia Biztosító képviselői

 

 

Dr. Országh Attila egészségügyi igazgatóhelyettes (Közép-magyarországi Regionális Egészségbiztosítási Pénztár) köszöntötte a konferencián megjelenteket és megkezdte az előadást.

Beszámolt az otthoni ápolás-szakápolást érintő kérdésekről, a tartós ápolást érintő betegkörről, a lakossági- és a szolgáltatói oldalt érintő problémákról.

 

Dr. Gresz Miklós vezető tanácsos (Országos Egészségbiztosítási Pénztár) az ápolás és a szakápolás fogalmának tisztázásával folytatta a beszélgetést. Elmondta, hogy az egészségügyi törvény sokkal inkább az ápolásról, illetve a gondoskodásról szól, míg a szakmai részére, a szakápolásra a ténylegesen beteg és gyógyításra szoruló embernek van szüksége, mely sokkal szűkebb terület.

Rátért a szakápolásra, mivel az OEP kizárólag szakápolást, kórházi kezelést kiváltó szakápolást finanszíroz.

Beszámolt a jogszabályi előírásokról, az elrendelhető vizitszámokról, a teljesítést végző szakemberek végzettségeiről, az alapdíjról, a szorzókról, a szakápolók teljesítménykorlátozásáról, a négy alapvető területről. 

 

Dr. Kátayné Csanády Ilona szakelőadó (KMREP Finanszírozási Osztály) bemutatta, hogy a Közép-magyarországi Régióban hogyan alakultak az otthoni szakápolási adatok.

Beszámolt a rehabilitáció folyamatáról, a hospice pályázat alapján történő ellátásról, a fejkvótáról, a szakirányú ellátás és a szolgáltatók számának alakulásáról.

 

Banai Jolán elnök asszony (Magyar Ápolási és Hospice Egyesület) bemutatta az otthoni szakápolás gyakorlati oldalát.

Elmondta, hogy mikor igényelhető az otthoni szakápolás, valamint, hogy milyen tevékenységeket látnak el.

Beszámolt a minőségi ellátásról, az ápolási tervről, az ápolás értékeléséről, illetve az otthoni szakápolás jövőjéről.

 

Kiss Györgyi főosztályvezető (Országos Rehabilitációs és Szociális Szakértői Intézet Szociális Főosztály) bemutatta az otthoni ápolás szociális oldalát.

Előadásában olyan gondolatokat vetett fel, amely az integrációt nagymértékben szorgalmazza az egészségügyi ellátórendszer és a szociális ellátórendszer között. A szociális szakma részéről megoldásnak azt látják, hogyha a szociális ellátórendszerben nem normatív alapú intézményi finanszírozás történne, hanem személyre szabott, személyes szükségletre szabott biztosítási rendszeren keresztül történő finanszírozás.

Elmondta, hogy a szociális törvény módosításával az ellátó rendszer két területén - a házi segítségnyújtásban és a bentlakásos idősek otthonában - a bejutást szükséglet alapúvá tették.

Ismertette a szociális szolgáltatások, a házi segítségnyújtás alapadatait és a szociális ellátórendszer szakosított ellátásait, adatait.

Beszámolt a szociális ellátórendszer gyenge pontjairól - a finanszírozásról és a szolgáltatás igénybevételéről -, valamint az ápolási díjról és a házi segítségnyújtásról. A szociális szakma megfogalmazta azt a célt, hogy minél tovább biztosítani kellene az otthonmaradását a szociális ellátásokat igénybe vevőnek, viszont ennek a célnak a rendszerét gyökeresen meg kellene változtatni.

Említést tett az integrációs kísérletekről, az idősek otthonáról, az egészségi állapothoz kapcsolódó ellátásokról (fogyatékkal élők, szenvedélybetegek, pszichiátriai betegek, hajléktalanok).

Megoldás irányát jelenleg a biztosítási alapból igénybe vehető finanszírozási rendszerben, az egyéni szükségletekhez kötődő differenciált támogatási rendszerben, a kompetencia kérdéskörök tisztázásában, a szociális intézményeknek az E-Alapból történő finanszírozásának biztosításában és az integrált szolgáltatásokban látják.

 

Szalóky Jolán regionális vezető ápoló (ÁNTSZ Közép-magyarországi Regionális Intézete) beszámolt az otthoni szakápolási szolgálat rendszerében történő részvételéről, tapasztalatairól, vizsgálatokról, betegellátásról.

 

Marczi Erika (Groupama Garancia Biztosítási Csoport Közép-kelet-európai Régió) beszámolt a Biztosító tevékenységéről, az ápolásbiztosításról, a napi térítésről.

 

Borókay Ferenc tudományos szaktanácsadó (Groupama Garancia Biztosító) említést tett a kiegészítő- és helyettesítő szolgáltatásokról, az önkéntes biztosításról, illetve az elhatárolásról.

 

Dr. Medgyaszai Melinda szakállamtitkár asszony (Egészségügyi Minisztérium) felvázolta az otthoni szakápolás egészségpolitika vonatkozásait és problémáit.

 

Összegezve a megbeszélésen elhangzottakat az alábbi javaslatok fogalmazódtak meg

ˇ        Fontos a szakterületek ellátási kompetencia körének meghatározása, pontosítása (átfedések megszüntetésére) és ennek jogszabályba való rögzítése.

ˇ        Lényeges valamennyi ápolás területén működő és irányító feladatot ellátó szervezet együttműködésének koordinált együttműködése.

ˇ        További egyeztetésekbe, az eü. alapellátásban dolgozók és a Pest megyei és Fővárosi Önkormányzat egészségügyi és szociális terület képviselőinek bevonása is szükséges.

ˇ        E téma körben további egyeztető megbeszélések megtartása indokolt.

 

Budapest, 2009. december 8.

 

                                                        MÉBOT Egészségbiztosítási Szekció